shopping-bag 0
Ilość : 0
Razem : 0,00 
Zobacz koszyk Zamówienie

Zapowiedź meczu z Polonią

Już dziś, w Wielką Sobotę, o 12:00 w ramach 26 kolejki eWinner 2 ligi Siarkowcy podejmą przy AN2 lidera rozgrywek – Polonię Warszawa. Po raz 19 przystąpimy do ligowego meczu znajdując się w strefie spadkowej. Po raz 4, znajdując się na samym dnie tabeli. Polonia znajduje się na drugim biegunie ligowej stawki, gdyż wykorzystała w ostatnim czasie wpadki KKS-u Kalisz, a także Kotwicy Kołobrzeg, dzięki awansowała na pierwsze miejsce w tabeli. Przynajmniej do czasu, gdy swojego zaległego spotkania nie rozegra KKS.

Dzisiejsze zadanie przed Siarkowcami będzie wyjątkowo trudne. Margines błędu niemal się wyczerpał, gdyż aby myśleć o utrzymaniu, w kończących ten sezon 9 meczach trzeba zdobyć minimum 15 punktów. A ostatnia forma Siarki jest niezwykle rozczarowująca. Na zwycięstwo czekamy już od 7 ligowych spotkań, a ostatni raz w Tarnobrzegu wygraliśmy 24 września. Polonia zaś w delegacji jest dysponowana bardzo dobrze. Nie ma w lidze drużyny, która w meczach wyjazdowych od Czarnych Koszul zdobyłaby więcej punktów. Z kolei patrząc na dorobek punktowy w meczach domowych, Siarka jest najgorsza w skali całej ligi. Ostatnie mecze jednak nam pokazały, że jesteśmy w stanie prezentować się dobrze na tle przeciwników i przy większym szczęściu, skuteczności, a także koncentracji będziemy mogli cieszyć się w końcu z ligowych zwycięstw.

INDYWIDUALNOŚCI 

Najlepszym strzelcem stołecznego klubu jest dobrze znany kibicom Siarki – Michał Fidziukiewicz. Ma na swoim koncie 9 goli, jednak ostatni raz do siatki rywala trafił w 16 kolejce. Ze względu na gorszą formę, stracił on miejsce w składzie na rzecz Tomczyka. Wychowanek Lecha przyszedł do Polonii zimą i zdążył się pokazać już całkiem nieźle, za sprawą dwóch goli w meczu z rezerwami Lecha. W klasyfikacji kanadyjskiej tuż za plecami Fidziukiewicza, przodują Fadecki i Kluska. Obaj mają na koncie 6 goli i 5 asyst. Ostatnio w bardzo dobrej dyspozycji jest też Michał Bajdur, który wiosną „zrobił” już 2 gole i 2 asysty. Słówko trzeba poświęcić też defensywie, która w dwóch ostatnich meczach zachowała czyste konto. A generalnie na tle całej ligi, tylko Olimpia Elbląg straciła mniej goli od Polonii.

HISTORIA MECZÓW BEZPOŚREDNICH

1991/92 – Siarka 2:1 Polonia Warszawa – Tyburski (karny), Kobylański

1991/92 – Polonia Warszawa 0:3 Siarka – Kobylański, Buczek, Kucharski

1993/94 – Siarka 0:2 Polonia Warszawa

1993/94 – Polonia Warszawa 2:1 Siarka – Kiełbowicz

1994/95 – Siarka 2:0 Polonia Warszawa – Białek x2

1994/95 – Polonia Warszawa 2:1 Siarka – Wilk

2016/17 – Polonia Warszawa 2:2 Siarka – Koczon, Żebrakowski

2016/17 – Siarka 1:0 Polonia Warszawa – Sylwestrzak

2022/23 – Polonia Warszawa 3:1 Siarka – Lewicki

Bilans meczów: 4-1-4

Bilans bramkowy: 13-12

Bilans meczów u siebie: 3-0-1

Bilans bramkowy w meczach u siebie: 5-3

BILANS ZAWODNIKÓW 

Teraz o piłkarzach, którzy rywalizację z Siarką pamiętają nie tylko z rundy jesiennej bieżącego sezonu, a przeciwko naszej drużynie mierzyli się już wcześniej. Spoglądając na kadrę naszego dzisiejszego rywala pierwszy do głowy przychodzi Michał Fidziukiewicz, który jesienią przy K6 zdobył jedną z trzech bramek, a przy AN2 w sezonie 2020/21 w Wielkich Derbach Podkarpacia, dwukrotnie pokonał Maćka Kowala. Siarce strzelał też Mateusz Michalski, który zrobił to w meczu wygranym przez Widzewa z Siarką 4:0. Dołożył wtedy również asystę. Choć Michalski w meczu ligowym z Siarką nie przegrał (zwycięstwo 4:0 i remis Widzewa w Tarnobrzegu 1:1), to wspomnienia w kontekście naszej drużyny może mieć nienajlepsze. Do powrotu Michalskiego do swojego macierzystego klubu, jakim jest Polonia swoje grosze dołożyło też wydarzenie ze sparingu przed rundą wiosenną poprzedniego sezonu. Podczas sparingu Widzewa z Siarką wspomniany pomocnik doznał kontuzji, przez co stracił okres przygotowawczy i gdy wrócił to grał głównie ogony. A potem znów doznał urazu. Co więcej, w rundzie jesiennej w meczu z Siarką Michalski był desygnowany do gry w pierwszym składzie, jednak na rozgrzewce doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry do końca rundy. W bieżącym sezonie zagrał 13 razy i dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Piłkarzem, który rywalizację z Siarką zna z poziomu pucharu kraju jest doświadczony pomocnik Polonii – Łukasz Piątek. Zagrał on w Tarnobrzegu w 1/16 Pucharu Polski w barwach Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Goście wygrali wtedy 4:1 po dogrywce. Aż ośmiokrotnie przeciwko Siarce grał lewy obrońca Polonii – Wojciech Fadecki. Wszystkie te spotkania miały miejsce w latach, gdy reprezentował on barwy Błękitnych Stargard. Ich bilans to 4-1-3 na korzyść piłkarza.. Z kolei Jakub Wawszczyk w rywalizacji z Siarką zanotował asystę. Było to jeszcze wtedy, gdy grał w Radomiaku, a stało się to w spotkaniu wygranym przez aktualnego ekstraklasowicza 5:0, kiedy to Radomiak przed własną publicznością w meczu z Siarką pieczętował awans do 1 ligi. Ze względu na przeszłość dodatkowo zmotywowany w dzisiejszym meczu może być Szymon Jarosz, który w Stali zagrał ponad 100 meczów. Kilka z nich to oczywiście derby, z których raczej wychodził zwycięsko.

Jeśli zaś chodzi o naszych piłkarzy w rywalizacji z Polonią, to tutaj zbyt wielu przykładów nie ma. Wykluczając mecz z jesieni, to Adamek ze stołecznym klubem grał raz i przegrał, nieobecny dziś Stefanik w dwóch meczach z „Czarnymi Koszulami” nie przegrał, a Bartek Sulkowski pokonał Polonię jeszcze w barwach Radomiaka. Z kolei trzech byłych graczy rezerw Legii mecze z Polonią może wspominać dość ciepło. Piotrek Cichocki z Polonią grał 5 razy, w trykocie rezerw Legii raz notując asystę, a Karol Noiszewski dwukrotnie, również raz wieńcząc swój występ kluczowym dograniem przy golu. Z kolei Wojtek Muzyk w swoim jedynym meczu przeciwko Polonii zanotował czyste konto.

ONI GRALI W SIARCE I POLONII 

Z Polonią kilka osób nas łączy i nie mówię tu tylko o piłkarzach, ale też obecnym trenerze Cracovii – Jacku Zielińskim, który stołeczny klub w swojej obfitej trenerskiej karierze prowadził dwukrotnie. Łącznie było to ponad 50 meczów. A o Jacku Zielińskim w Siarce chyba zbyt dużo pisać nie muszę.

Kolejnym piłkarzem, który przywdziewał koszulkę Siarki i Polonii był Tomasz Kiełbowicz, będący raczej lepiej kojarzony z innym ze stołecznych klubów. Dla 9-krotnego reprezentanta Polski Siarka była pierwszym przystankiem do obfitej kariery. Kiełbowicz przychodził do nas w wieku 17 lat i należy do grona piłkarzy, którzy w Siarce mają ponad 100 występów. A z Polonią wygrał chociażby Ekstraklasę i Superpuchar Polski, łącznie w jej barwach zagrał 37 razy.

Piłkarzem, który w Polonii grał w tym samym czasie co Kiełbowicz jest Tomasz Ciesielski. Ciesielski w “Czarnych Koszulach” zagrał 74 razy i to klub, któremu zawdzięcza pewnie najwięcej. Do Siarki trafił on już jako 34-latek, u schyłku kariery. Zagrał tylko rundę. Co ciekawe, zdołał nawet zadebiutować w reprezentacji Polski w meczu z Wyspami Owczymi.

Innym piłkarzem, który u nas grał tylko pół roku był Łukasz Paulewicz. W Siarce zagrał on 10 razy, zdobył bramkę w ostatniej kolejce sezonu 2003/04 z Proszowianką Proszowice. Dość niespodziewanie trafił on później do Lecha Poznań, a z Kolejorza został wypożyczony do właśnie Polonii i… zaliczył asystę w pierwszej kolejce sezonu w meczu właśnie z Lechem. Jego kariera w ekstraklasie nie jest jednak zbyt bogata, liczy raptem 4 występy.

Polonia ostatnim klubem w karierze była dla Piotra Tyburskiego, który do “Czarnych Koszul” dołączył zresztą bezpośrednio z Siarki. Z Edwardem Tyburskim łączy go tylko nazwisko. Tyburski zawiesił buty na kołek w wieku 21 lat, jednak na rozpoznawalności zyskał po piłkarskiej przygodzie.

Kolejnym piłkarzem, który zahaczył o oba kluby jest Marcin Bochenek. “Zahaczył” to odpowiednie słowo zwłaszcza w kontekście Siarki, gdyż w Tarnobrzegu Marcin spędził raptem rundę. Zdołał nawet strzelić gola w meczu z Puszczą Niepołomice. Z Siarki przeniósł się do Polonii, zresztą jest on związany z klubami około warszawskimi. Grał w Legii, Polonii, Zniczu Pruszków, a przed sezonem przeszedł do KTS-u Weszło.

Również tylko jedną bramkę w barwach Siarki zdobył Rafał Parobczyk, który spędził u nas sezon, a kilka lat później wylądował właśnie w Polonii. Nie była to jednak zbyt udana przygoda i Rafał odszedł przed tym sezonem.

Nie sposób nie wspomnieć również o Marcinie Truszkowskim. „Truszkina” nie trzeba szczególnie przedstawiać. Jest on jednym z najlepszych napastników Siarki w XXI wieku. W 76 meczach zdobył 33 gole. 4 z nich w derbach ze Stalą Stalowa Wola. Z Tarnobrzegiem się pożegnał po 2,5 roku. Z Siarki trafił właśnie do Polonii, która okazała się jego przedostatnim klubem w karierze.

Ostatnim piłkarzem, którego tu poruszymy jest jak pewnie dobrze wiecie Szymon Lewicki. “Lewy” do Polonii trafił pół roku temu, zagrał rundę wiosenną i dość znacząco przyczynił się do awansu zdobywając 9 goli w 15 meczach. Po awansie został jednak odpalony i przeszedł do Siarki. Choć można, a nawet trzeba jeszcze wspomnień o Eryku Galarze, który został wypatrzony przez trenera Gąsiora w młodzieżowych kategoriach wiekowych MKS Polonii i właśnie ze stolicy trafił do Siarki.

SIARKOWCY W WIELKĄ SOBOTĘ W XXI WIEKU:

2021/22 – Siarka 5:1 Unia Tarnów – Yatsenko x2, Agudo, Józefiak, Mróz

2020/21 – Stal Kraśnik 0:0 Siarka

2019/20 – Brak meczu przez pandemię

2018/19 – Siarka 1:1 Widzew Łódź – Radulj 

2017/18 – ROW Rybnik 2:3 Siarka – Cupriak, Głaz, Janeczko

2016/17 – Odra Opole 4:3 Siarka – Żebrakowski, Stefanik, Waleńcik

2015/16 – Gryf Wejherowo 2:0 Siarka

2014/15 – Siarka 0:2 Wisła Puławy

2013/14 – Siarka 1:0 Olimpia Elbląg – Figiel

2012/13 – Brak meczu

2011/12 – Siarka 5:1 Strumyk Malawa – Madeja, Jakubiec, Wolan, Beszczyński, Zabłocki

2010/11 – Brak meczu

2009/10 – Brak meczu

2008/09 – Siarka 1:0 Pogoń Leżajsk – Hynowski

2007/08 – Stal Mielec 2:0 Siarka

2006/07 – Rzemieślnik Pilzno 0:4 Siarka – Łuczakowski, Pyszczek, Kabata, Stąporski

2005/06 – Siarka 0:0 Iglopool Dębica

2004/05 – Izolator Boguchwała 1:1 Siarka – Ćwik

2003/04 – Brak meczu

2002/03 – Siarka 2:1 Motor Lublin – Stalec, Podlasek

2001/02 – Proszowianka Proszowice 3:2 Siarka – Tworek, Piątkowski

2000/01 – Siarka 0:4 Proszowianka Proszowice 

Pogrubione zostały domowe mecze.

Bilans wszystkich meczów: 7-4-6

Bilans meczów domowych: 5-2-2

Bilans bramkowy meczów domowych: 15-10

Średnio w meczach Siarki przy AN2 w Wielką Sobotę oglądamy 2,77 bramek.

ZAGROŻENI

W dzisiejszym meczu z powodu obejrzanych w Lubinie żółtych kartek nie zagra Hrnciar i Stefanik. Zagrożeni przed meczem z Garbarnią są Agudo, Bieniarz, Ziółkowski, a także Bierzało.

 

Mateusz Pitra