shopping-bag 0
Ilość : 0
Razem : 0,00 
Zobacz koszyk Zamówienie

Pierwszy raz w historii z Wieczystą

Awans do II ligi w 2022 roku miał wyjątkowy smak. Wygrane dwukrotnie derby, remontada w Rącznej, świetna końcówka sezonu, czy kapitalny indywidualnie sezon dla wielu naszych zawodników. Tej kampanii nie zapomni żaden z Siarkowców. I choć nikt wówczas o tym nie myślał, to dodatkową okolicznością, która mogła cieszyć był też fakt uniknięcia bezpośredniej rywalizacji o awans z Wieczystą, która przecież miała zjeść 3 ligę. Większość kibiców raczej spodziewała się tego, iż jeśli już dojdzie do rywalizacji Siarki z klubem z Krakowa, to będzie to miało miejsce na szczeblu centralnym. Piłkarska rzeczywistość – jak to zwykle bywa –  miała jednak zupełnie inne plany. Siarka spadła, a napompowana wielkimi nazwiskami Wieczysta na finiszu sezonu uległa Stali Stalowa Wola. Walki o awans do II ligi z Wieczystą nie udało się więc uniknąć i ma ona miejsce właśnie teraz. A jutrzejszy mecz to prawdziwy hit 3 ligi grupy 4, z którego oby zwycięsko wyszli Siarkowcy.

Zdobywcy Pucharów Polski, Albanii, Bułgarii, Słowenii, Słowacji, Grecji, czy Kazachstanu. Byli reprezentanci Polski, Słowenii, Bułgarii, czy Słowacji. To nie opis kadry ekstraklasowego średniaka, a trzecioligowego krezusa – Wieczystej Kraków. A w zasadzie to mógłbym wyszukać tu jeszcze dużo więcej prawdziwego bogactwa w CV poszczególnych zawodników. Nie byłoby o to przecież trudno przy takich nazwiskach jak Pazdan, Góralski, Pietrzak, Slavchev, Knasmullner, strzelający w Lidze Mistrzów bramkę Realowi Madryt Moulin, czy mający ponad 100 meczów w 2. Bundeslidze Manuel Torres.

WIECZYSTA W TABELI 

Choć nie udało się rok temu, to w tym momencie – patrząc na tabelę – Wieczysta jest na dobrej drodze do wywalczenia upragnionego awansu. Podopieczni Sławomira Peszki plasują się na fotelu lidera, ale mają tylko 3 punkty przewagi nad Avią, czy Siarką. Patrząc na różnice punktowe między tymi ekipami, etap sezonu, a także to jak przewrotna jest 3 liga grupa 4, ciężko jednak w tym momencie o wyrokowanie finalnego rezultatu. Nasz sobotni rywal w bieżących rozgrywkach tracił punkty z Wisłoką, Sokołem Sieniawa, Podlasiem Biała Podlaska, Karpatami Krosno, a także Avią Świdnik. To wszystko miało jednak miejsce na wyjazdach, zaś u siebie Wieczysta w aktualnym sezonie jeszcze nie straciła chociażby punktu. O tym, że z Chałupnika bardzo ciężko o wywiezienie jakichkolwiek punktów wie raczej każdy. Spójrzmy na bilans gier drużyny z Krakowa, odkąd zainwestował w nią Wojciech Kwiecień. W sezonie 2020/21 w klasie okręgowej Wieczysta zakończyła sezon z bilansem 28-0-0. Rok później, już w IV lidze nie udało się przejść przez rozgrywki suchą stopą. Wieczysta uległa na wyjeździe Wiślanom Jaśkowice, zaś u siebie wygrała wszystkie 17 meczów. Schody zaczęły się dopiero w III lidze, choć wciąż dyspozycja Wieczystej w meczach domowych jest warta podkreślenia. Na ostatnie 54 domowe, ligowe spotkania Wieczysta przegrała tylko raz – z Wisłoką Dębica. Ta statystyka potwierdza tylko, że nie byle jaką sztuką jest odebranie jakichkolwiek punktów na terenie potentata.

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Ofensywną siłę naszego rywala przede wszystkim demonstruje Manuel Torres, który ma w tym sezonie na koncie już 10 goli i do spółki z trzema innymi zawodnikami przewodzi w klasyfikacji strzelców. Swój wynik podkręcił zresztą w ostatnim spotkaniu ze Świdniczanką Świdnik, w którym ustrzelił 2 gole. Obok Torresa dla Wieczystej najwięcej w tym sezonie strzela jeszcze etatowy wykonawca rzutów karnych – Denys Favorov (5 z 6 goli z rzutów karnych), a także pozyskany latem z Kotwicy Kołobrzeg Paweł Łysiak, który poza 6 bramkami ma jeszcze 7 asyst i w klasyfikacji kanadyjskiej w Wieczystej przewodzi. Potencjał ofensywny w Wieczystej jest zresztą ogromny jak na trzecioligowe warunki, co akurat liczby potwierdzają. Na tym etapie sezonu Wieczysta zdobyła 39 goli – zdecydowanie najwięcej. Średnio niemal 3 na mecz.

ONI GRALI Z SIARKĄ

W zespole naszego rywala gra kilku piłkarzy, którzy z Siarką w swojej karierze już się mierzyli. W oczy rzuca się przede wszystkim najlepszy strzelec eWinner 2 ligi z sezonu 2021/22 – Michał Fidziukiewicz, dla którego Siarka jest jedną z ulubionych ofiar. W 4 spotkaniach przeciwko Siarce Fidzukiewicz strzelił 3 gole. Jedną bramkę w poprzednim sezonie w barwach Polonii Warszawa przy K6, a także dwie w derbowym starciu ze Stalą. Za skórę Siarce w poprzednim sezonie zaszedł też wspominany wcześniej Paweł Łysiak, który w poprzednim sezonie w barwach Kotwicy w meczach z Siarką strzelił 2 bramki i zanotował asystę. Również w ubiegłych rozgrywkach z Siarką mierzyło się dwóch pomocników Wieczystej – Pakulski i Bargiel, którzy reprezentowali barwy rezerw kolejno Zagłębia Lubin i Śląska Wrocław. Ten pierwszy nawet strzelił bramkę w Tarnobrzegu z rzutu karnego. Niezłe wspomnienia ze starć z Siarką ma jeszcze jeden z graczy środka pola w Wieczystej, choć grający niewiele w tym sezonie – Łukasz Pietras. Były piłkarz m.in. Stali Stalowa Wola Siarce strzelił niegdyś bramkę i wygrał 4 z 5 pojedynków z naszym zespołem.

SIARKOWCY PRZECIW WIECZYSTEJ

Jednym z niewielu piłkarzy, którzy z Wieczystą w swojej karierze grali 2 razy i dwukrotnie wygrywali jest Zachary Priest-Tyson. Anglik uczynił to w barwach Wisłoki Dębica w poprzednim sezonie. Niepokonany w meczach z drużyną z Krakowa jest także Szymon Feret, który z Wieczystą mierzył się raz w ubiegłej kampanii. Jego Sokół Sieniawa wygrał 3:2, a sam Feret zanotował w tym meczu 2 asysty.

ON GRAŁ TU I TU

Jest nawet jeden piłkarz, którego CV zawiera zarówno Siarkę, jak i Wieczystą. Mowa tu o Damianie Burasie, który w Siarce grał tylko przez rundę, a barwy Wieczystej reprezentował jeszcze zanim o klubie z Krakowa zrobiło się aż tak głośno. Buras, który miał za sobą półroczne wypożyczenie do pierwszoligowego Okocimskiego KS-u, czy dwukrotnie załapał się do kadry na ekstraklasowy mecz Wisły Kraków, trafił do Siarki zimą w sezonie 2013/14 w ramach wypożyczenia z właśnie Białej Gwiazdy. Choć pozostawił za sobą w Tarnobrzegu niezłe recenzje, to ciężko ocenić to wypożyczenie jednoznacznie pozytywnie. Jak się później okazało, dla Burasa była to też ostatnia runda na trzecim szczeblu rozgrywkowym w kraju. Ofensywny pomocnik w Wieczystej występował przez 3 lata. Odszedł jednak przed sezonem 2021/22, w którym Wieczysta wywalczyła awans do III ligi.

WIECZYSTA Z SIARKĄ – BYŁ TAKI MECZ

Już w tytule wyraźnie napisane jest, że z Wieczystą zagramy pierwszy raz w historii. I tak, jeśli chodzi o oficjalne ligowe spotkania, będzie to pierwszy raz. Ale jak być może część z Was pamięta, niecały rok temu graliśmy z drużyną z Krakowa grę kontrolną przed rundą wiosenną. W połowie stycznia tegoż roku pokonaliśmy Wieczystą w jednym z pierwszych zimowych sparingów aż 4:1. Bramki dla naszej drużyny strzelali Ci, którzy z Siarką już się pożegnali – Stefanik, Hrnciar, Rogala i Kwaśniewski.