shopping-bag 0
Ilość : 0
Razem : 0,00 
Zobacz koszyk Zamówienie

O 3 punkty z Chełmianką

Dziś Siarkowcy rozegrają w Chełmie spotkanie w ramach 7. kolejki 3 ligi grupy 4. O 16:00 podopieczni trenera Kantora podejmą będącą na 9. miejscu w tabeli Chełmiankę i za wszelką cenę będą chcieli wrócić – w przypadku sprzyjających wyników z innych spotkań – na fotel lidera, lub chociaż utrzymać swoją pozycję w tabeli i wciąż być w zasięgu miejsca premiowanego awansem. Nie można jednak spodziewać się łatwego i spokojnego popołudnia z perspektywy kibica Siarki, gdyż Chełmianka bez wątpienia postawi nam trudne warunki. A i historia pokazuje, że nie jest to nasz ulubiony teren.

Chełmianka do dzisiejszego spotkania przystępuje ze środka ligowej stawki. Podopieczni Grzegorza Bonina (legendy Górnika Łęczna, jednokrotnego reprezentanta Polski) po 6 kolejkach mają 9 punktów (bilans meczów 3-0-3). Po nieco zaskakującym, inauguracyjnym zwycięstwie z KSZO Ostrowiec Świętokrzyskim przyszedł mały kryzys (3 porażki z rzędu, z Unią Tarnów, Wisłoką Dębica i Wieczystą Kraków). Ostatni czas dla drużyny z Chełma jest jednak co najmniej przyzwoity. W 5 kolejce pokonali u siebie 2:0 Podhale Nowy Targ, a w ostatniej serii gier wygrali 3:1 ze Świdniczanką w Świdniku. Warto nadmienić to, w jakim miejscu sportowo znajduje się Chełmianka. Bo pewnie większość z Was pamięta nasz ostatni trzecioligowy sezon, w którym Chełmianka zajęła 2 miejsce i przez długi czas była w grze o awans (z Grzegorzem Boninem w składzie). Ostatni sezon jednak zweryfikował cele drużyny z województwa lubelskiego, gdyż biało-zieloni do ostatniej kolejki nie byli pewni utrzymania. Nawet wygrywając 1:0 z KSZO w ostatniej serii gier nie mogli być spokojni o byt w lidze – wszystko zależało od wyników z innych boisk. Te poukładały się jednak tak, że dziś Chełmiankę wciąż możemy oglądać na trzecioligowych boiskach.

Chełmianka w 6 meczach zdobyła 8 bramek. Co ciekawe, strzelali je tylko trzej zawodnicy. Ta statystyka leży przede wszystkim na barkach Bartłomieja Korbeckiego, który przyszedł latem z rezerw Górnika Zabrze. Pochodzący z Rzeszowa 21-latek fotel najlepszego strzelca ligi dzieli z Adrianem Paluchowskim. Obaj mają po 6 trafień. W Chełmiance gola dołożył też Paweł Ofiara i testowany przez jakiś czas w Siarce latem – Jakub Karbownik.

 

HISTORIA BEZPOŚREDNICH MECZÓW

Z Chełmianką nasze drogi pierwszy raz spotkały się w sezonie 2010/11, w ówczesnej 3 lidze. Wówczas Siarkowcy do pierwszego meczu z Chełmianką w swojej historii przystępowali po pierwszej ligowej porażce, która miała miejsce dopiero w 10 kolejce sezonu. Dokładniej wydarzyło się to w Tomaszowie Lubelskim, gdzie Siarkowcy ulegli 2:3.

Reakcja w meczu z Chełmianką po wpadce okazała się jednak wzorowa – Siarka wygrała u siebie z drużyną z Chełma w pierwszym bezpośrednim meczu w historii… aż 8:0. Na listę strzelców wpisywali się wówczas Mazurkiewicz, Walat, Kuranty, Kwieciński i Krzemiński. Do dziś jest to jedno z najwyższych zwycięstw w historii klubu. Zdecydowanie ten mecz należy do grona tych – ze względu na wynik – historycznych. Wyżej można umieścić jeszcze 10:0 z Naftą Jedlicze, a obok świeżutkie 7:0 z Karpatami Krosno, czy nieco bardziej historyczne 7:0 z Orlętami Łuków. Na uwagę zasługuje też pokonanie Granata Skarżysko-Kamienna 9:3. A w rundzie rewanżowej tego sezonu Siarka uległa Chełmiance w Chełmie 0:1.

W kolejnym sezonie, który Siarka zwieńczyła awansem do 2 ligi grupy wschodniej również mieliśmy okazję mierzyć się dwukrotnie z Chełmianką. Tym razem obyło się bez żadnej wpadki i dwukrotnie zielono-czarno-żółci wygrywali z drużyną z województwa lubelskiego. Najpierw po golu Beszczyńskiego wywieźli cenne 3 punkty z Chełma, a u siebie pewnie pokonali rywali po dublecie Zabłockiego i trafieniu Kwiecińskiego. Domowe zwycięstwo 3:0 nadeszło po kompromitującej porażce w Zaczerniu i zapoczątkowało kluczową serię w kontekście awansu – w kolejnej kolejce wygraliśmy w Mielcu ze Stalą, a później w kluczowej rywalizacji z Avią Świdnik 3:2. Co ciekawe, po tym sezonie Siarkowcy awansowali, zaś Chełmianka spadła.

Kolejna wizyta Siarkowców w Chełmie nadeszła w ramach rozgrywek Pucharu Polski w sezonie 2015/16. Drugoligowa wówczas drużyna – wcale nie bez kłopotów – poradziła sobie z biało-zielonymi wygrywając 1:0 po golu Martusia. W kolejnej fazie rozgrywek podopieczni trenera Gąsiora przegrali u siebie 1:4 z Chojniczanką.

Następny pojedynek nadszedł już po nieszczęsnym spadku Siarki do 3 ligi. W sezonie ukróconym przez epidemię doszło do tylko jednego meczu między obiema ekipami – w Tarnobrzegu Siarka rozprawiła się z przyjezdnymi 4:1. Bramkę w tym meczu strzelił Kargulewicz, a hat-trickiem popisał się niezawodny wówczas Ropski. Ale nikt raczej się nie spodziewał, że to będzie ostatnie – przynajmniej na ten moment – zwycięstwo Siarki z Chełmianką. W sezonie 2020/21 w Chełmie przegraliśmy 2:4, co doprowadziło do zwolnienia trenera Opalińskiego, a w ostatniej kolejce w Tarnobrzegu ulegliśmy gościom 0:2. Ten mecz przy AN2 zapoczątkował jeszcze jedną czarną passę – brak bramek z naszej strony w meczach z Chełmianką. W kampanii 2022/23, którą przecież wygraliśmy, Siarka ze starć z Chełmianką nie zdobyła choćby punktu! Tylko z drużyną z Chełma w ówczesnym sezonie nie zdobyliśmy żadnego punktu. Przy AN2 po bezbarwnym meczu z obu stron Chełmianka wygrała 1:0 (bramkę strzelił Ezana Kashay), zaś na wyjeździe również pomimo niewielu sytuacji wykreowanych przez którąś z drużyn to biało-zieloni wygrali 1:0 strzelając gola w ostatnich minutach meczu i na tamtą chwilę mocno skomplikowali Siarce sprawę awansu. Sama Chełmianka była zresztą wówczas w grze o awans niemal do końca rozgrywek.

WSZYSTKIE MECZE BEZPOŚREDNIE

2010/11 – Siarka 8:0 Chełmianka Chełm – Walat x2, gol samobójczy x2, Mazurkiewicz, Kuranty, Kwieciński, Krzemiński

2010/11 – Chełmianka Chełm 1:0 Siarka

2011/12 – Chełmianka Chełm 0:1 Siarka – Beszczyński

2011/12 – Siarka 3:0 Chełmianka Chełm – Zabłocki x2, Kwieciński

2015/16 (Puchar Polski) – Chełmianka Chełm 0:1 – Martuś

2019/20 – Siarka 4:1 Chełmianka Chełm – Ropski x3, Kargulewicz

2020/21 – Chełmianka Chełm 4:2 Siarka – Bałdyga, Kargulewicz

2020/21 – Siarka 0:2 Chełmianka Chełm

2021/22 – Siarka 0:1 Chełmianka Chełm

2021/22 – Chełmianka Chełm 1:0 Siarka

 

SĘDZIA 

Sędzią głównym dzisiejszego spotkania będzie 33-letni Piotr Rzucidło z Warszawy. Arbiter w tym sezonie prowadził 3 mecze w 1 lidze i jeden mecz w 2 lidze. Łącznie w tych spotkaniach pokazał 26 kartek i jedną czerwoną. W przeszłości prowadził on mecz z udziałem Siarki – w sezonie 2021/22, kiedy to Siarkowcy wygrali u siebie 1:0 z rezerwami Cracovii po golu Mroza.