shopping-bag 0
Ilość : 0
Razem : 0,00 
Zobacz koszyk Zamówienie

Maksymilian Sitek w młodzieżowej kadrze Polski

Pod koniec października trener Maciej Stolarczyk ogłosił listę zawodników powołanych na zgrupowanie ‘’młodzieżówki’’ przed meczem eliminacyjnym z Łotwą. W wywiadzie dla ‘’Łączy nas piłka’’ przyznał, że w zgrupowaniu udział weźmie aż 26 zawodników, gdyż chce przyjrzeć się większej grupie (przypomnijmy, że dla byłego trenera Wisły Kraków spotkanie z Łotwą będzie debiutem w roli selekcjonera U-21) piłkarzy. Szansę na grę w dzisiejszym meczu ma nasz były zawodnik Maksymilian Sitek. 

Ponieważ na zgrupowanie dorosłej kadry nie mógł dotrzeć Damian Kądzior, do pierwszej reprezentacji Jerzy Brzęczek powołał Przemysława Płachetę. Z tego też względu do kadry U-21 trafił bohater ostatniego meczu Legii z Lechem – Kacper Skibicki. Niestety jego przyjazd okazał się pechowy. We wtorek rano obiegła nas informacja, że wynik testu na COVID-19 u niego i Cezarego Miszty okazał się pozytywny. Na odpowiedź Macieja Stolarczyka nie trzeba było długo czekać. Dosłownie parę godzin później życiową szansę otrzymał były piłkarz Siarki Tarnobrzeg, a obecnie reprezentant Podbeskidzia Bielsko-Biała – Maksymilian Sitek.

Maks w naszych barwach zagrał 31 meczów. Do Siarki trafił na wypożyczenie z młodzieżowej drużyny Legii, a w Siarce grał w nieszczęśliwie zakończonym sezonie 2018/19. W naszych barwach bramki zdobywał przeciwko Gryfowi Wejherowo, a także Elanie Toruń. Jest również absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w naszym mieście. Jacy inni zawodnicy grając w Siarce, lub po jej odejściu mieli okazję dostąpić takiego samego zaszczytu? Aby znaleźć ostatniego takiego piłkarza to trzeba szukać wiele lat wstecz, w sezonie 2014/15. Wówczas w klubie Oskar Pogorzelec rywalizował w bramce z Arturem Melonem, ale otrzymywał dość regularnie powołania do reprezentacji U-20 prowadzonej przez Miłosza Stępińskiego. Zadebiutował w wygranym 3:1 meczu z Włochami, 9 września 2014 roku. Szatnię dzielił m.in. z Mariuszem Stępińskim, Jarosławem Jachem czy Martinem Kobylańskim. Jego głównym zadaniem było powstrzymywanie ataków reprezentacji Włoch, w składzie z m.in. Cristante (obecnie AS Roma), Contim (obecnie AC Milan), czy Grassim (obecnie Parma). Oskar grał również w kadrach od U-15 do U-19. Wspomnijmy jeszcze o Tomaszu Przewoźniku, który został powołany do szerokiej kadry U-19 w sezonie 2015/16. Niestety nie zdołał zadebiutować. Innym reprezentantem dość mocno związanym z Siarką był Konrad Stępień. Jest to o tyle ciekawe, że Konrad jest wychowankiem Siarki, lecz w młodym wieku trafił do szkółki Stali Mielec. W Siarce grał potem przez 6 sezonów, a obecnie występuje w Puszczy Niepołomice. Trafił do kadry U-20 i końcem 2013 roku zagrał w dwóch spotkaniach towarzyskich, pod batutą Marcina Dorny. Dla tarnobrzeskiej drużyny zagrał 135 razy, i zdobył 10 bramek. W XXI wieku takich zawodników było jeszcze dwóch. Jednym z nich jest Dariusz Papierz, który w Siarce zagrał 9 sezonów. Łącznie w naszych barwach zagrał 163 razy. Mógł występować na pozycji obrońcy, lub pomocnika. Innym piłkarzem jeżdżącym na młodzieżowe konsultacje był Łukasz Błasiak, który w Tarnobrzegu grał 3 lata występując w 34 meczach. Jak więc po tych przykładach widać, powołanie Maksymiliana Sitka jest wielkim sukcesem biorąc pod uwagę liczbę powoływanych zawodników związanych z Tarnobrzegiem, a ponadto jak już wspomniałem Maks jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Tarnobrzegu. Miejmy nadzieję, że takich sytuacji w najbliższych latach będzie coraz więcej.

Przygotował M.P