shopping-bag 0
Ilość : 0
Razem : 0,00 
Zobacz koszyk Zamówienie

Gramy z Wiślanami!

Dziś o 17:00 w Skawinie zagramy swój czwarty ligowy mecz. Tym razem naszym rywalem będą Wiślanie Jaśkowice, czyli beniaminek 3 ligi grupy 4. Dla podopiecznych trenera Kantora to trzeci mecz z rzędu z beniaminkiem i pierwszy w historii klubu z drużyną z Jaśkowic.

Wiślanie w tym momencie plasują się na 13. miejscu w ligowej tabeli. Podopieczni trenera Skrzyńskiego zgromadzili w pierwszych 4 meczach 4 punkty, pokonując pewnie u siebie 4:0 Wisłokę Dębica, a także remisując w minionej kolejce z innym z beniaminków – Świdniczanką Świdnik 2:2. Dorobek punktowy Wiślan mógłby, a nawet powinien być nieco lepszy, gdyby nie wstydliwy błąd w meczu z Podhalem Nowy Targ. Choć po 90 minutach obie drużyny zeszły do szatni z niedosytem związanym ze zdobyciem tylko 1 punktu, to w niedalekiej przyszłości okazało się, iż gospodarze przekroczyli limit zmian, co poskutkowało walkowerem na korzyść Podhala. O sile i potencjale drużyny z Jaśkowic można było się przekonać przede wszystkim w spotkaniu z 2. kolejki, kiedy to podopieczni Łukasza Skrzyńskiego przegrali z potentatem do awansu – Wieczystą Kraków 3:5, przez spory fragment meczu prowadząc. To tylko potwierdza, że w beniaminku drzemie naprawdę duży potencjał, a mecze z nimi nie będą spacerkiem.

Trzech zawodników Wiślan w tym sezonie zdobyło po 2 gole – Monsuru Adisa, Dawid Dynarek i Jakub Seweryn. Ten pierwszy jednak najprawdopodobniej dziś nie zagra z powodu kontuzji. Zastąpić go może Błażej Radwanek, który w 3 lidze grupie 4 zdobył 24 bramki w 63 meczach. Ma również trafienie na zapleczu ekstraklasy. Generalnie Wiślanie mają kilku piłkarzy, którzy dla obserwatorów 3 ligi grupy 4 nie są anonimowi. Do takich nazwisk zalicza się Michał Wiśniewski, Kamil Kuczak, Dawid Dynarek, Adrian Rakowski, czy Grzegorz Marszalik. A spokojnie mógłbym tu wymienić jeszcze kilku zawodników, choćby Krystiana Boćka, który przez krótki czas był w Siarce testowany przed sezonem.

TRENER 

45-letni szkoleniowiec Wiślan – Łukasz Skrzyński z zespołem z województwa małopolskiego pracuje już od ponad 2 lat. To jego druga samodzielna praca w roli trenera, wcześniej prowadził Dalin Myślenice. Jednakże w biurach klubowych funkcjonuje już od dłuższego czasu – najpierw, tuż po karierze został dyrektorem sportowym w Zawiszy Bydgoszcz, a niedługo później tą samą rolę pełnił także w Sandecji Nowy Sącz.

Skrzyńskiego kojarzyć możecie oczywiście z polskich boisk. Aktualny trener Wiślan karierę piłkarską rozpoczynał w Wiśle Kraków, a mimo to najwięcej czasu w karierze spędził po drugiej stronie Błoń – w Cracovii. Ówczesny środkowy obrońca ma 149 meczów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju, a także 60 na zapleczu ekstraklasy. Co ciekawe, Skrzyński miał okazję kilka razy rywalizować z Siarką w barwach Proszowianki Proszowice, Cracovii, czy Korony Kielce. W barwach tej pierwszej, strzelił Siarce niegdyś nawet bramkę! W sezonie 2000/01 Siarkowcy przegrali z Proszowianką 1:3, a kropkę nad „i” przy zwycięstwie gospodarzy postawił właśnie Skrzyński strzelając gola z rzutu karnego. Pokonał on wówczas Janowskiego, a w składzie Siarki grał choćby Kozłowski, Kuranty, Rejczyk, czy Chmura.

Piłkarską karierę Skrzyński skończył niemal 10 lat temu z Zawiszą Bydgoszcz, z którą zdobył Puchar Polski.

ONI GRALI TU I TU 

Dla Wiślan bieżący sezon jest dopiero trzecim w historii na 4 poziomie rozgrywkowym w kraju. Nie będzie więc pewnie dla Was żadnym zaskoczeniem to, że niewielu piłkarzy podczas swojej kariery reprezentował oba kluby. Wiślanie i Siarka to zespoły, w których grał Łukasz Popiela. Wychowanek Unii Tarnów do Siarki trafił przed sezonem 2013/14 z Puszczy Niepołomice. W zielono-czarno-żółtych barwach rozegrał 23 mecze, w których to zdobył 2 gole. Z Garbarnią Kraków i Pogonią Siedlce, oba mecze Siarkowcy wygrywali 4:1. Nieco lepszy bilans strzelecki udało mu się zgromadzić w barwach właśnie Wiślan Jaśkowice, 4 lata później na boiskach 3 ligi grupy 4. W całym sezonie strzelił 6 goli, a rozegrał – tak samo jak dla Siarki – 23 mecze.

Innym piłkarzem, który reprezentował oba kluby jest Marcin Cabaj. Choć reprezentował w kontekście Siarki to zbyt górnolotne określenie. Cabaj w Siarce nie zagrał żadnego meczu, miał również nieco inne zadania, gdyż pełnił rolę trenera bramkarzy. Raz jednak, w ostatnim meczu w 2014 roku znalazł się na ławce jako zmiennik Melona. A w Wiślanach obecny trener bramkarzy Cracovii grał w sezonie 2019/20. Bramkarz ma na koncie 162 mecze na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju.

SĘDZIA 

Sędzią głównym dzisiejszego spotkania będzie Bartosz Owsiany z Opolskiego Związku Piłki Nożnej. To będzie dla niego pierwszy mecz z udziałem Siarki i Wiślan.

 

Mateusz Pitra